Strona główna
74. rocznica wyzwolenia Stalagu Lamsdorf PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 24 marca 2019 09:43

W niedzielę 17 marca 2019 roku,  w Miejscu Pamięci Narodowej pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą wyzwolenia obozu, przez który przeszło ponad 300 tys. jeńców ze wszystkich armii walczących w czasie II wojny światowej z Niemcami. Uroczystość  zorganizowana została przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych  i Urząd Gminy w Łambinowicach, natomiast patronat honorowy sprawowali nad nią Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wojewoda Opolski Adrian Czubak oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

 

 

Gośćmi honorowymi tegorocznych obchodów byli potomkowie jeńców obozu Lamsdorf: Zofia Kłos z rodzeństwem - dzieci Edwarda Kłosa, Sandra Anderson - córka jeńca brytyjskiego Williama J. Maya oraz Vaja Tordij wraz z żoną Elisabeth Anastatiadi - syn i synowa Szalika Tordija, radzieckiego jeńca, urodzonego w 1914 r. w Tbilisi. Na uroczystości przybył obchodzący w tym roku stulecie urodzin, były jeniec wojenny, Jarosław Furgała, który apelował do zebranych, by nie dopuścili kiedykolwiek do powrotu koszmaru wojny.
Uroczystość przed pomnikiem zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie przez przedstawicieli władz, delegacji różnych instytucji, zaproszonych gości oraz mieszkańców wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyła również delegacja młodzieży Zespołu Szkół
w Łambinowicach pod opieką nauczycieli: Tadeusza Walczuka, Andrzeja Gandziały oraz Bożeny Wojciechowskiej.

 

Poprawiony: niedziela, 24 marca 2019 09:48
 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.