Strona główna
Uczniowie Zespołu Szkół pamiętają o Powstaniu Warszawskim PDF Drukuj Email

 

Wycieczka do Warszawy w dniach 22-23 czerwca zakończyła działania w ramach programu własnego „Minęło 70 lat od…” realizowanego w roku szkolnym 2014/2015 przez nauczycieli Zespołu Szkół w Łambinowicach pod kierunkiem nauczyciela historii Agnieszki Synowiec. Dzięki pomocy Dyrektor Muzeum Pani Violetty Rozler- Wasielewskiej  uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spotkać się z powstańcem warszawskim, jeńcem obozu Lamzdorf Panem Romualdem Malinowskim.

 

Spotkanie z żołnierzem batalionu Kilińskiego wywarło na uczniach i opiekunach niepowtarzalne wrażenie. Młodzież z przejęciem słuchała historii budynku PAST-y 
i zdobycia go przez powstańców warszawskich. To była pełna emocji lekcja historii z bohaterem zdarzeń sierpnia 44 roku. „Warto było przyjechać do Warszawy dla tej jednej godziny” – usłyszała po powrocie kierowniczka wycieczki Agnieszka Synowiec.

Współpraca z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu miała duże znaczenie w realizacji drugiej części programu. Zaplanowane przez autorkę projektu działania związane z wydarzeniami II wojny światowej, w  związku  z przypadającymi w tym roku okrągłymi rocznicami, splatały się z programem wydarzeń kulturalnych muzeum w Łambinowicach. Dzięki realizacji przez muzeum projektu ministerialnego „Śladami Powstańców Warszawskich” młodzież Zespołu Szkół  z Łambinowic uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych Pt. „Było ich blisko 6000” połączonego z spektaklem teatralnym „Przerzucane słowa”. Ogromne zainteresowanie  i ciekawość wzbudziły wśród uczniów warsztaty na terenie Stalagu 318/VIII F (344) prowadzone przez pracowników muzeum. Uczniowie, pracując na  źródłach  historycznych (pamiątkach po więźniach obozów w Lamsdorf/Łambinowicach),  poznawali życie codzienne więźniów obozu. Nietypowe i ciekawe zajęcia wzbudziły wśród uczniów  ogromne zainteresowanie. Rzeczywistość obozowa ukazana w teatralnej formie pozwoliła uczniom wczuć się na chwilę w losy więźniów i zrozumieć grozę tamtych dni.

Pani Dyrektor Violecie Rozler- Wasielewskiej za wzbogacenie wycieczki w spotkanie z powstańcem warszawskim i umożliwieniu zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego bardzo dziękujemy.

opr. A. Synowiec

 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.